NAŠE PRKNA

 

Co to je paddleboarding (SUP)? 

Paddleboarding je vodní sport, při kterém jezdec na prkně (obvykle kolem 3 m dlouhém a 70 cm širokém) podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla. Rovněž je někdy zkráceně nazýván SUP (Stand Up Paddle = pádlování ve stoje). Paddleboarding je sportem, při kterém člověk rovnoměrně zapojuje celé tělo, zlepší smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici. Podle lékařských studií při pádlování dochází k zapojení velké skupiny svalů od lýtkových na nohou, přes zádové a šikmé břišní, až po všechny svaly na rukou.  Navíc se jedná o aerobní sport, je to tedy zdravé pro srdce i plíce.  Nemusíte být nějak fyzicky zdatný, abyste si jízdu vychutnali.

Historie paddleboardingu se datuje od začátku 60. let 20.století, kdy surfaři na Havaji pádlovali na svých longboardech s fotoaparáty na místa, kde se turisté učili surfovat. Pádlovat na surfovém prkně, však již napadlo domorodce z Velikonočních ostrovů o mnoho dříve. Novodobý paddleboarding se vyznačuje tím, že jezdci na prkně už nevyhledávají jen vlny, ale prkna používají i na řekách a jezerech k prostým kondičním vyjížďkám. Paddleboarding využívá mnoho sportovců ke kondičnímu tréninku.

Paddleboardisty sdružuje Česká paddleboardová asociace.

Kde se dá paddleboard využít? 

Využití paddleboardů je opravdu široké. Paddleboard je vhodný pro fitness či rychlostní jízdy na klidných vodách řek, jezer, nádrží, rybníků a písáků. Zároveň pro milovníky adrenalinu jsou vhodné peřejnaté části řek, kdy jezdec musí překonává různí vodní nástrahy. Jinou dimenzi lze zažít s paddleboardem na moři, kdy je možné na něm sjíždět menší vlny či prozkoumávat liduprázdné zátoky. Pro zdravý vývoj svého těla můžete na paddleboardu cvičit jógu či fitness. Paddleboarding milují i děti, kterým poskytne neskutečné množství zážitků.

Je to prostě zábava pro celou rodinu!

Jaké paddleboardy zvolit? 

Paddleboardy se liší dle konstrukce a účelu využití. Základní dělení je na paddleboardy nafukovací nebo pevné.

Nafukovací prkna jsou jednovrtsvá (lehká, vhodná pro lehčí jezdce, cenově sice nejlevnější, ale s nízkou životností) nebo vícevrtsvá (těžší, zato odolná, vhodná do půjčoven). Celkově jsou “nafukovačky” levnější. Nespornou výhodou nafukovacích prken je jejich skladnost a odolnost. Na dovolenou do kufru auta jasná jednička, kdy jich vedle sebe naskládám i víc.

Pevná prkna mají obvykle epoxydovou konstrukci s polystyrenovým jádrem. Jsou tvrdší a vyznačují se vysokou tuhostí. Většinou jsou dražší.

Pokud se rozhodujete, jaký paddleboard zvolit, měli byste zvážit, k čemu a kde ho budete hlavně používat. Nerozhoduje totiž jenom konstrukce, ale také tvar paddleboardu, který určuje jeho využití. Možností je totiž hodně. Nečastější jsou nafukovací tzv. allroundy (freeride), které jsou určeny “na všechno”.  Tento typ ocení nejenom začátečníci, ale i ostatní, kteří chtějí vyzkoušet klidnou hladinu i divokou řeku. Pokud patříte mezi těžší jezdce, nebo plánujete na svých výletech povozit i děti či psího miláčka, zvolte prkna s větší tloušťkou a vyšším výtlakem. Paddleboardy určené pro delší vyjížďky po klidné vodě jsou užší a mají protáhlejší špičku, díky tomu vedou lépe směr a jsou rychlejší. Jestli plánujete na paddleboardech cvičit jógu či fitness, je pro vás vhodné širší prkno s měkčenou pěnou na povrchu a spoustu úchytek např. pro pádlo. Pro jógu je vhodné využít i široká pevná prkna jejichž předností je velká stabilita. Pevná prkna používáme také na klidné hladině jezer a nádrží. Jinak pevná prkna oceníte zejména u moře, kdy se na nich dají sjíždět i sebemenší vlny.

Nezbytnou výbavou pro paddleboardisty je pádlo. Cenově dostupná jsou vyrobená z duralu či plastu, která jsou těžší. Fajnšmekři sáhnou spíše po sklolaminátu či dokonce po karbonovém pádle. Pro začátek doporučujeme zvolit nastavitelné pádlo, je snadné ho sbalit a využít pro celou rodinu.

Jaké paddleboardy používáme my?

My používáme prvotřídní americká prkna značky BOGA – jako jediní v Česku. Design prken pochází z Kalifornie. Oproti ostatním půjčovnám a máme vedle “nafukovaček” i pevné paddleboardy.

Happy paddling, Mahalo!

 

Come and explore the beautiful waterways and oceans of the world, the way they should be experienced – on a BOGA